مهران رجبی جای چه کسی را می‌گیرد؟ جای احسان علیخانی یا رضا رشیدپور؟

در میان اسامی احتمالی که قرار است ویژه برنامه نوروز امسال را اجرا کنند، اسم احسان علیخانی، علی ضیا، رضا رشیدپور و مهران مدیری دیده نمی‌شود، در عوض عرصه به دست کسانی چون حامد سلطانی، المیرا شریفی‌مقدم و مهران رجبی افتاده است.

به گزارش پیامدنیوز به نقل از خبرآنلاین، این اولین‌باری نیست که صداوسیما برنامه‌ها و مجری‌های محبوب خود را در تلویزیون بدلایل مختلف همراه ندارد. دست‌کم در مدت اخیر علی الخصوص چند ماه گذشته، صداوسیما بیش از اینکه هدفش جذب مخاطب باشد، با اعمال و رفتارش باعث دفع مخاطب شده است. برای این موضوع هم می‌توان یک مثال ساده زد که بارها درباره‌اش صحبت شده و آن هم حذف برنامه‌هایی مانند «خندوانه»، «دورهمی»، «عصر جدید»، «کتاب‌باز» و چندبرنامه دیگر بود. نه تنها برنامه‌ها حذف شدند، بلکه مهران مدیری، سروش صحت، احسان علیخانی، رامبد جوان و رضا رشیدپور جایشان را به افرادی دادند که دست‌کم از میزان شهرت کم‌تری نسبت به این اسامی برخوردارند.

افرادی مثل سید بشیر حسینی، حامد سلطانی و مهران رجبی که در ماه‌های گذشته چندین برنامه را با هم روی آنتن تلویزیون بردند، اینکه حالا هیچ مجری‌ای در تلویزیون باقی نمانده و اجرای ویژه برنامه‌های نوروزی، به ۵ مجری احتمالی نرسیده، یک دلیل دارد، آن هم این است که دیگر مجری‌ای در تلویزیون باقی نمانده. وقتی عرصه برای مجریانی مانند عادل فردوسی‌پور یا دیگران، با آن حجم از مخاطب و محبوبیت تنگ می‌شود و راه برای مجریانی مانند محمدحسین میثاقی باز می‌شود. عجیب نیست که حالا دست تلویزیون خالی بماند و هیچ‌گونه نتواند این خلا را پر کند. طبیعتا جای خالی مجریانی که بهر دلیلی امروز در آنتن شبکه های تلویزیونی جایی ندارند به هیچ وجه پر نخواهد شد.

از مهران مدیری تا مهران رجبی
این بی‌توجهی‌ها و حذف بی‌دلیل هنرمندان، یکی از دلایل خالی بودن دست تلویزیون، مخصوصا در ایام نوروز است. چون نه دیگر علی ضیا دارد، نه احسان علیخانی، نه مهران مدیری، نه عادل فردوسی‌پور و نه سروش صحت. به جای آن برای اجرای ویژه برنامه نوروز سراغ مجریانی رفتند که دیدگاه‌ هایشان با صداوسیما هم راستاتر است یا به اصطلاح به آن‌ها خودی می‌گویند. در ابتدا چند گزینه‌ برای اجرای ویژه برنامه نوروز اعلام شد و نام حامد سلطانی، المیرا شریفی مقدم، وحید رونقی، مصطفی امامی، مهران رجبی و سیدبشیر حسینی در آن نوشته شده بود، در این میان نام فرزاد حسنی و محمدرضا گلزار هم به چشم می‌خورد. درباره سرانجام اجرای فرزاد حسنی هنوز با قطعیت صحبت نشده اما محمدرضا گلزار با انتشار یک مطلب در فضای مجازی، اجرای ویژه‌برنامه تحویل سال تلویزیون را تکذیب کرد.

چندین چند سال است که سه شبکه اصلی یک، دو و سه تلویزیون به همراه شبکه نسیم در مناسبت‌هایی مثل شب یلدا و ایام نوروز ویژه برنامه‌هایی را روی آنتن می‌برند، امسال که «دورهمی» و «خندوانه» روی آنتن نمی‌روند، از طرفی هم نبود آن مجریان محبوب دلیل دیگری برای عدم مراجعه مخاطب به تلویزیون است. مجریانی مثل احسان علیخانی که سال‌ها اجرای تحویل سال تلویزیون را برعهده داشت و با مجریان دیگری مثل علی ضیا و رضا رشیدپور رقابت می‌کرد. پرسش اینجاست که درمیان این اسامی که اعلام شده چه کسی می‌خواهد با دیگری رقابت کند؟ یا اصلا چه کسی آنچنان محبوبیتی دارد که این رقابت برای مخاطب معنا پیدا کند و صداوسیما بتواند در جذب

راهش را پیدا می‌کند، تلویزیون چه می‌کند؟
مخاطب همواره یاد گرفته تا سرگرمی محبوب خود را پیدا کند. کاش تمام مسئولین به یاد بیاورند که ما هنوز هم مجریان محبوب خود را داریم تا دست‌کم در این اوضاع و در شب‌های پیش از عید مهمان خانه‌ها شوند و مخاطبان را سرگرم کنند.

در حال حاضر انتقادهای وارد شده یکی و دوتا نیست، از حذف مجریان برتر تلویزیون تا دست خالی ماندن و میدان دادن به هر فردی برای اجرا، از انتقاداتی است که به تلویزیون وارد می‌شود، هرچند همواره به بحث‌های زیرساختی، مدیریتی و محتوایی این سازمان هم انتقادهای زیادی وارد می‌شود، اما این روزها چیزی که بیشتر در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود، این است که یک نفر از عرصه بازیگری وارد حرفه اجرا شود.

این ماجرا اصلا عجیب، تازه یا پیچیده‌ای نیست، به طور مثال همین سروش صحت را که «برنامه کتاب باز»ش بسیار هم مورد استقبال بینندگان قرار گرفت و هیچ‌وقت هم مشخص نشد که چرا دیگر نتوانست ادامه پیدا کند، در تلویزیون و سینما، در زمینه بازیگری، کارگردانی و نویسندگی دیده بودیم، هنرمندی که علاوه بر موفقیت در عرصه بازیگری و نویسندگی در عرصه اجرا هم صاحب نام بود؛ اما مجری شدن مهران رجبی کمی عجیب است. کجای آن عجیب است؟

در تمام این سال‌ها هیچ یک از ما، مهران رجبی را در عرصه‌ای به جز بازیگری آن هم در سریال‌های تلویزیونی ندیده بودیم. اما حالا ویژه برنامه نوروزی به مهران رجبی می‌رسد، در صورتی که مهران مدیری در خانه نشسته، رامبد جوان روی صحنه نمی‌رود و به جایش المیرا شریفی‌مقدم قرار است با کنایه‌های در لحظه‌اش مخاطب را به خنده و تحسین وادارد و اوقات خوشیرا برای مردم فراهم آورد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.