اورژانس برای مزاحمان تلفنی خط و نشان کشید

سخنگوی سازمان اورژانس از حضور احتمالی مزاحمان تلفنی حرفه‌ای جلوی دوربین خبر داد.

بهبه گزارش پیامد‌‌ نیوز، به نقل از ایرنا: اخبار و اطلاعات نشان می‌دهد از مزاحمت‌های تلفنی در کشورهای توسعه یافته خبری نیست. شاید کار فرهنگی که منجر به افزایش آگاهی در خصوص اهمیت فعالیت اورژانس شود یا رأی قاطع دادگاه برای افرادی که مرتکب چنین اشتباهی می‌شوند مزاحمت‌های تلفنی را کاهش داده است.

بابک یکتاپرست سخنگوی سازمان اورژانس کشور با اشاره به اینکه مزاحمت تلفنی معضلی ریشه دار محسوب می‌شود، اظهار داشت: بروز مزاحمت تلفنی از سوی فردی می‌تواند منجر به از دست دادن مریضی شود که منتظر دریافت خدمات اورژانس است که اتفاق دردناکی است.

یکتا پرست هزینه اعزام تکنسین‌های اورژانس با آمبولانس بر سر بالین بیمار را حدود پنج میلیون تومان ارزیابی کرد و گفت: سالانه ۲۰ میلیون نفر با اورژانس ۱۱۵ تماس می‌گیرند که بر اساس آمار حدود ۱۰ درصد آنها مزاحم تلفنی هستند.
وی این آمار را در همه نقاط کشور یکسان ندانست و افزود: در برخی از نقاط خوزستان شاهد آمار بیشتر مزاحمت یعنی ۳۰ درصد و در برخی نقاط کشور مانند مشهد با آمار کمتر یعنی ۵ درصد مزاحم تلفنی از کل تماس‌ها روبرو هستیم.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور، طیف مزاحم‌های تلفنی را گسترده عنوان کرد و افزود: برخی در تماس با اورژانس و مقابل پرسش‌های کارشناس برای ارائه خدمت درمانی بهتر، به اپراتور ناسزا می‌دهند که سبب ناراحتی اپراتورهای اورژانس می‌شود.

یکتاپرست در ادامه فرهنگ‌سازی و صدور احکام دادگاهی برای مزاحمان تلفنی اورژانس ۱۱۵ را راهکار مناسب برای کاهش آمار این افراد دانست و گفت: بستن خط تلفن و زندان‌های تعزیری از احکام دادگاه است.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: برای جلوگیری از مزاحمت‌های تلفنی، مجوزهای اولیه از دادگاه گرفته شده است تا به زودی مزاحمان تلفنی حرفه‌ای جلوی دوربین بروند تا دیگران از این کار دوری کنند.

وی با اشاره به اغماض‌هایی که از سوی دادگاه‌ها برای این افراد اتفاق افتاده است، اظهار داشت: البته این روند تغییر کرده و تیمی از دادستانی کل کشور به اورژانس آمده است و مطابق با یک دستورالعمل، دیگر اغماضی برای صدور رأی در کار نیست.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور اضافه کرد: به عنوان نمونه، قاضی برای یک مزاحم تلفنی در مشهد حکم داد که به مدت چهار سال چند ساعت در روز کار خدماتی مرکز اورژانس مشهد را انجام دهد همچنین بر اساس حکم دادگاه، ۵ خط تلفن همراه مزاحمان تلفنی در تهران بسته شده است.

یکتاپرست انجام کار فرهنگی را بسیار مهم دانست و گفت: در یکی دو سال گذشته رسانه‌ها با انتشار اخبار در این حوزه کمک بسیار بزرگی در آگاهی‌سازی عمومی و نشان دادن اهمیت کار اورژانس برای عموم جامعه انجام داده‌اند که ستودنی است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.