کابوس اجاره نشین‌ها تمام شدنی نیست

با شروع فصل جابه جایی ، دغدغه احتمال افزایش مبلغ ودیعه مسکن، اجاره بها و …. به کابوس این روزها و شب های گروه زیادی از مستاجران تبدیل شده است.

به گزارش پیامد‌نیوز، به نقل از «اطلاعات آنلاین»، وضعیت اقتصادی کشور و به تبع آن بازار مسکن نشان می دهد که خرید خانه و مسکن برای گروه زیادی از مردم به رویا پیوسته است. اما در این میان کابوس اجاره نشینی هم عجیب تر و وحشتناک تر شده است.

با شروع فصل جابه جایی ، دغدغه احتمال افزایش مبلغ ودیعه مسکن، اجاره بها و …. به کابوس این روزها و شب های گروه زیادی از مستاجران تبدیل شده است.

هادی حق شناس تحلیلگر اقتصادی در گفت و گو با «اطلاعات آنلاین» در این رابطه اظهار داشت: قیمت خرید خانه، اجاره مسکن یا حتی خرید خودرو تابع مقوله ای به نام تناسب عرضه و تقاضا است. در واقع عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می کند. البته ممکن است دولت ها بتوانند در کوتاه مدت با اتکا به روش های قهریه یا با قیمت گذاری دستور تا حدودی جلوی نوسانات قیمت ها را بگیرند ، اما بازارها در میان مدت و بلند مدت مسیر خود را انتخاب می کنند. به عنوان مثال اگرچه دولت تمایلی به افزایش قیمت دلار به بالای ۷۰ هزار دلار را ندارد اما بازار مسیر خود را طی خواهد کرد.

این تحلیلگر اقتصادی در ادامه گفت: دولت و مسئولان به جای روش های تجربه شده،دنبال دلایل و منشاء افزایش قیمت اجاره خانه باشند.

البته واقعیت این است که در سنوات گذشته عرضه مسکن متناسب با تقاضای مردم نبوده است. همچنین می توان با قاطعیت این گذاره را مطرح کرد که نیاز کشور به سالانه یک میلیون مسکن بود ، اما عرضه کمتر از نیمی از این رقم است. طبعا در چنین حالتی بازار مسکن ملتهب شده و قیمت ها سیر صعودی به خود می گیرند.

وی با اشاره به این که وضعیت اجاره خانه در کلان شهرها با شهرهای کوچک متفاوت است، افزود: علاوه بر کمبود تولید مسکن،عاملی مانند تورم هم به سیر صعودی قیمت ها در بازار مسکن دامن زده است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.