ترمیم زخم‌ها با روش تازه‌ دانشمندان ایرانی

دانشمندان ایرانی روش ترکیب جدیدی برای ترمیم زخم‌ها با هیدروژل ضد باکتری و خود ترمیم‌ شونده کشف کردند.

به گزارش پیامدنیوز، ضمیمه دانش امروز روزنامه اطلاعات نوشت: استفاده از هیدروژل‌های مبتنی بر پلیمرهای زیستی به‌عنوان زخم‌‌پوش به دلیل زیست‌ سازگاری، قابلیت جذب، مرطوب نگه‌داشتن محیط زخم، قابلیت تزریق‌ پذیری، قابلیت خود‌ترمیمی، امکان افزودن داروها یا سایر مواد برای تسریع فرایند ترمیم، جذب ترشحات زخم و غیره امروزه بسیار مورد توجه محققان قرار گرفته‌اند.

در همین رابطه، پژوهشگران دانشگاه تهران موفق به شناسایی ترکیبی شدند که با خاصیت ضد باکتریایی و خود ترمیم‌ شونده، در التیام و ترمیم زخم‌ها کاربرد دارد.

این مطالعه با هدف ساخت و بررسی خواص یک هیدروژل ضد باکتری جدید و خودترمیم‌شونده ساخته شده از کاراگینان اکسیدشده انجام شد.

«کاپا ـ کاراگینان» یک پلی ساکارید سولفاتی خطی است که از جلبک‌های قرمز استخراج می‌شود و دارای خواص مطلوبی نظیر در دسترس بودن، قیمت مناسب، شباهت ساختاری به «گلیکوزآمینو گلیکان» است .

در این پژوهش برای تشکیل هیدروژل‌هایی خودترمیمی با خواص مطلوب، ابتدا کاراگینان با استفاده از مقادیر مختلف پریودات سدیم اکسید شد و سپس از کاراگینان با بالاترین میزان گروه‌های آلدئید برای ساخت هیدروژل‌ها استفاده شد.

در نهایت، اثر افزودن پلی دوپامین و یون «روی» روی خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی هیدروژل‌های پایه کاراگینان بررسی شد. بر اساس مطالعات طیف‌سنجی فروسرخ تبدیل فوریه (FTIR)، هیدروژل‌های مربوطه توسط واکنش‌های مختلف شیف ـ باز، پیوندهای هیدروژنی و کمپلکس‌های یونی ایجاد شده‌اند. آزمایش‌های رئولوژیکی تأیید کردند ژل‌های تهیه شده خاصیت الاستیک و خودترمیمی دارند.

افزودن عنصر «روی» به هیدروژل سبب بهبود خواص مکانیکی و همچنین خواص ضد باکتریایی به‌ویژه در برابر باکتری‌ «اشریشیا کولی»(E. coli) شده‌است. علاوه بر این، زنده‌مانی و تکثیر سلول‌های فیبروبلاست و ترشح کلاژن در هیدروژل‌های حاوی «روی» به‌طور قابل توجهی افزایش یافت. نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد که هیدروژل‌های خودترمیمی تهیه شده از اکسید کاراگینان (پلی دوپامین) عنصر روی دارای پتانسیل عالی برای کاربردهای ترمیم زخم است.

نتایج این پژوهش در ژورنالCarbohydrate Polymer از انتشارات الزویر منتشر شده است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.