این چای بدن شما را در تابستان خنک نگه می‌دارد!

چای ترش خاصیت خنک‌کننده قوی برای بدن دارد، از این رو در فصل تابستان می‌تواند موردتوجه قرار گیرد، به‌طوری‌که میزان تعرق را افزایش و دمای داخلی بدن را کاهش می‌دهد.

ایسنا نوشت: «علی فرضی‌نژاد» اظهار کرد: چای ترش یا چای قرمز با نام علمی Hibiscus sabdarifa از خانواده Malvaceae، گیاهی علفی یک‌ساله یا چندساله درختچه‌ای و بومی آفریقاست.

وی گفت: برگ‌های آن متناوب و با حاشیه دندانه‌دار و دارای ۳-۵ لوب است. گل‌های آن سفید مایل به زرد کم‌رنگ است که بر روی آن دانه‌های قرمزرنگ وجود دارد و گل‌ها در شهریور تا مهرماه شکوفا می‌شوند.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی ایلام تصریح کرد: کاسه گل گوشتی است که در ابتدای تشکیل به رنگ سبز است و وقتی می‌رسد به رنگ قرمز تبدیل می‌گردد و میوه هم کپسول هست را احاطه می‌کند. معمولاً میوه را در آبان و آذرماه برداشت می‌کنند.

فرضی‌نژاد با بیان اینکه خواص کاربردی چای ترش از کاسبرگ گیاه چای ترش تهیه می‌شود و در بسیاری از مناطق دنیا به‌صورت نوشیدنی گرم یا سرد از آن استفاده می‌شود، تصریح کرد: چای ترش خاصیت خنک‌کننده قوی برای بدن دارد، از این رو در فصل تابستان می‌تواند موردتوجه قرار گیرد، به‌طوری‌که میزان تعرق را افزایش داده و دمای داخلی بدن را کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد: کنترل فشارخون از دیگر خواص این چای است برای بیمارانی که فشارخون بالایی دارند همیشه توصیه شده است. البته روش و میزان استفاده باید با هماهنگی پزشک صورت گیرد و توصیه می‌شود از مصرف زیاد و خودسرانه اجتناب شود.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی ایلام تصریح کرد: از دیگر خواص دارویی این گیاه جهت سلامت کبد و رفع بوی بددهان و از بین‌ بردن کلسترول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی گفت: چند سالی است در استان ایلام و منطقه گرمسیری دشت عباس دهلران توسط جهاد دانشگاهی ایلام اقدام به کشت این گیاه به‌صورت تحقیقاتی و تجاری شده که خوشبختانه با شرایط مذکور سازگاری دارد و در سال‌های آتی می‌تواند به‌عنوان یک کشت جدید به کشاورزان و بهره‌برداران معرفی کرد.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی ایلام تأکید کرد: تنها مسئله مهم در بحث برداشت این گیاه است که فعلاً به‌صورت سنتی برداشت می‌شود و در زمان برداشت نیاز به نیروی کارگری فراوانی دارد که این امر خود باعث اشتغال‌زایی قشر روستایی خواهد شد در مناطق نیمه گرمسیر و معتدل که زمستان سردی دارند این گیاه به‌صورت یک‌ساله کشت می‌شود.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.